"Yağmur Zehra Karakoç"


Çalışmalarını pek beğendiğim sevgili insan "Yağmur Zehra Karakoç" ile günler öncesi yapıpta koyamadığım muhabbetimsi Röportaj.. Teşekkürler ediyorum tekrardan bu keyifli yazışma için kendisine..


( Cocteau Twins ): Yağmur nasılsın, ne kadar yolunda hayat ?
314: seninkinden daha yolunda dğil sanırım... garip... şuara...herşey...

( Cocteau Twins ): Benimde öyle.. zaman feci hızlı. Ve günleri tüketirken hiç bir şey yapamadığını hissetmekde güzel bir duygu değil hani.. Bir geçiş dönemindemiyiz sence ?
314: hımss.. geçiş dönemi... olabilir... (bu arada garip ama birden içimden güvenlik ilizyonu diyesim geldi) şey gibi daha iyi olucak evet biliyoruz bu bir geçiş dönemi... herşey çok güzel olucak, demenin bir başka yolu. karamsar görünmek istememde pek de iyi ilerlemiyor sanki dünya. hani daha iyi olmaz gibi..( Cocteau Twins ): Bence daha iyi olucak ama.. zaman ve sabır gerekli diye düşünüyorum. Hem neden olmasın ki sorularınıda beynimize sokmalıyız. En iyi ilerleyiş yolu bu olsa gerek.. Bu halde birşeyler üretebiliyormusun peki.
314: evet hatta herşey daha kötüyken... sesimi çıkaramadığım garip zamanlarda bir tür ruh sakatlanması yaşıyorum(yaşıyoruz) iyi mi kötü mü bilmiyorum ama birşeyler ozaman ortaya çıkıyor.. birşeyler ozaman bütünleşiyor..


( Cocteau Twins ): Yaptığın işlere hayranım.. Hiç bilmeyen, senden haberi bile olmayan insanlara ne yaptığına dair az da olsun doyurucu bilgiler saçarmısın ?
314: ehe... teşekkürler bu arada ... kolaj yapıyorum kavramsal açıklaması bu sanırım... daha doğrusu kolaj yaptığımı bana söyleyen birkaç kişi olana dek ben yaptığımdan bir haber bir şeyleri kesip birleştirmekle meşguldüm.. sonra birkaçını yayınlamaya başladım.. devamda ediyorum... benim için bir tür arınma gibi... günlük tutmak gibi... içimde birşeyler kırıldığında çıkrıp orada birleştiriyorum... birileri anlasada anlamasada görmeleri duygularımı paylaşmak gibi... iyi hissettiriyor... herkesin herşeyden haberi varmış ve üztüne üstlükde yanımdalar mış gibi....


( Cocteau Twins ): Nedir üretirken ele aldığın şeyler ? Extradan fonda herhangi şeyler mi çalar üretim esnasında ? An itibariyle ne çalıyor hatta ?
314: "Stafrann Hákon - Glussi" çalan bu. üretirken içimdekiler var işte ben varım bir yığın kağıt ip kalem vs var annem onlara çöp diyor bu çöpleri başka şekilde saklama şeklimmiş... biriktirmeyi seviyorum bir yığın şey var... eğer biri beni üzmüşse vakti zamanında bana verdiği bir nesneyide sözüde bilmiyorum herhangibi birşeyide bütüne dahil ediyorum... bu onun orada kalıp birdaha beni etkileyemeyeceğine dair bir his uyandırıyor... bir tür kaçış sanırım... sonuçta herkesin başka kaçış yöntemleri var... ve herzaman eğer uğraş içindeysem mutlaka güzel bir şey ler hep fonda olur. sakin şeyler mutluymuş gibi davranan hüzünlü melodiler... heh... bir de bir fincan kahve... soğusada yanımda olması beni mutlu ediyor( Cocteau Twins ): "Tim Hecker - Radio Amor" albümünü dinlemekteyim bende ki böyle anlar için birebirlerden.. Küçük şeylerden mi mutlu oluyoruz, yoksa bu yaşadığımız ve bizim gibi insanların yokluğu çektiğimiz yerlerden mi ileri geliyor ?
314:b şıkkı... birde küçük şeyler hep daha sevimli ve sıcaktır... insan az olunca sıcaklık oluşturmak lazım geliyor... öyle olunca bir sürü küçük sevimli sıcaklık biriktirmek zorunda kalıyoruz... sanırım olay tamda bunun gibi birşey... ben öle düşündüm


( Cocteau Twins ): Denizli'de yaşıyorsun.. Nasıl bir yer Deniz'li ve seni ne denli mutlu etmekte ? Bir defa gelmişliğim var, insanları çok da sıcak görmemiştim yada ben yanlış gün de gelmiştim..
314: bilmiyorum ... burada sadece gittiğim yerleri seviyorum... denizli çok garip bir yer.. insanlar birbirine hep çok uzaktır... dejenerasyon denen şeyin avam kısmı buraya nasipmiş... yıpranmak olması gereken birşeymiş gibi... bilinçli yapılan bir iş... birde fazla nazik insan yok...o yüzden çift kişilikli olup kendinizle vakit geçiriyorsunuz. sanırım son popüler işde bu...( Cocteau Twins ): Hatta "Jazz" isminde bir bar'da oturur oturmaz "Üye olmayanları almıyoruz" diye kapı dışarı edilmiş, içeride de Eminem'mi çalıyordu ne tam hatırlayamıyorum.. İzmir'de aslında çok sıkıcı insanlar pek kabul etmesede.. Evde oturup müzik dinlemek en iyisi diye düşünüyorum İzmir'de.. Adam akıllı canlı müzik dinlenicek tek bir mekan bile olmamasıda cabası : ).. Peki, Denizli'den sıyrılıp başka yerlerde yaşama düşüncen nedir ? Ürettiklerini daha prof. bir hale getirmekte ister mi gönlün, yoksa daha hobi babında mı bakıyorsun olaya ?
314: ben alkol kullanılan mekanlara girmyorum... evet genelde öledir buralar... hem o yüzden hemde zaten uyku halindeyken artı etken maddelerle daha da uyuşmaya gerek yok bence. hımss hayalim var benim.. üsküp'e gidicem. vardar nehrine bakan küçük bir evim olsun istiyorum... hayalim bu ... bu işin profu olur mu bilmiyorum ben sadce yapıyorum... günlük tutmanın daha prof hali sanırım bunu yayınlayıp ben yazdım demek. bunu düşünmediğimi farkettim şimdi. sanırım uzun bir süre daha böle gidicek. bak tolga ne yaptım diye link atarım. daha fazlası değil...( Cocteau Twins ):Ürettiklerini net aleminde sergilediğini biliyorum.. Gözlemlemek isteyenlere belirleşen linki verebilirmisin ? Ne kadar sıklıkla bir şeyler ekliyorsun ayrıca.
314: http://cosmicenergy.deviantart.com/gallery/ tamda buradan ulaşılabilir... belirli bir sıklığı yok çok dğişken sanırım canım istediği zaman...

( Cocteau Twins ): İsveç - Türkiye yapımı "A Journey Down The Well" topluluğunun offical web site'lerinin arka fonu oldu ürettiklerin. Bu nasıl gerçekleşti ve neler kattı sana ?
314: iyi hissettirdi... ve anlatmaya çalıştığım şeyleri daha anlamlı kıldı.. özel gibi yani... ve başka bir kaç kişide ulaşıp birkaç kolajıma talip oldu. bir kaç albüm kapağı ve birkaç arkafon daha. istenilenler bunlar bende yapmaya çalışıyorum..

( Cocteau Twins ): Üretimlerinin ve ilhamlarının sıklaşmasını diliyorum.. Şimdi sorduğum klasik sorulara geçmek istiyorum.. Fanzin'ler hakkında düşüncen nedir ? Ne kadar gereklidir sence bir Fanzin ? Fanzin'lerle ilgili arkadaşların var mı ?
314: farzinlere bayılırım ... diğer yayınlardan hep daha samimi ve hep daha içsel gelmiştir... sıcak. üret , fotokopiye gönder zımbala iğnele... bence çok güzel alternatif olması ayrıca hoş... burda bir kaç fanzin var öğrencilerin çıkardığı kitapevlerine bırakıyorlar.. sanırım özenle sakladığım ender şeylerden...


( Cocteau Twins ): Haarika.. Elbette bizde fanzinlerin sıcaklığıyla kavrulan insanlardanız.. Peki Ychorus hakkında görüşlerini bilmek isterim ki, blogdan indiripte çok sevdiğin bazı isimleri bizimle paylaşırmısın..
314: yaşasın ychorus diyerek ychorus hakkında görüşlerimi bildirmek hoşuma gider.. çok samimi ve bizden birileri var cümlesinin tamda karşılığı.. ychorus'dan indiripde aman allahım ne de güzel dediğim ve ychorus sayesinde keşfettiğim "Ef" var sonra "Helios" var Helios'a bayılırım..."change of plans"i sayenizde tanıdım hah birde "Halves","Stafrann Hákon", Low Low Low La La La Love Love Love(tekerleme gibi) var ve bir kaçı daha.

( Cocteau Twins ): Teşekkürler ediyorum.. Bizi, bizim gibi anlayanların varlığı ve desteğiyle devam ediyoruz 1 yıldır yolumuza.. Peki bu çok güzel sohbet ve içtenliğinizi kelimelere döktüğünüz için çok teşekkürlerimizi arz ederken..

- Bitti -

2 Kişi Yaladı :

supersonik | 2 Kasım 2008 12:48

enfes gorunuyorlar

Cocteau Twins | 3 Kasım 2008 12:48

Katılıyorum her daim : )

Yorum Gönder

.

.

Öpücük