DDR (Doğu Almanya)DDR, 2002 yılında İstanbul’da Can ve Cihan tarafından kuruldu. 2004'e kadar 2 kişi olarak devam ettiler. Sonra Üner ve Cem geldi. Yeni kayıtlar yaptılar. Sonra Cem'in yerine Murat geldi. Yeni kayıtlar yaptılar. Sonra Üner'in yerine Bora geldi. Yine yeni kayıtlar yaptılar. Son olarak da Murat'ın yerine Deniz geldi. DDR şu an Can, Cihan, Bora ve Deniz'den müteşekkildir.

Grubun ismi küçüklüğümüzde TRT ekranlarında haberlerde ve spor yayınlarında izlediğimiz, Doğu Almanya ya da Demokratik Almanya olarak da bilinen ülkenin almanca kısaltması olan DDR (Deutsche Demokratische Republik)'dir. Bu ismi seçmemizin pek çok nedeni var. Öncelikle bu, artık anısı zihinlerimizden neredeyse tümüyle silinmiş olan 70'li ve 80'li yıllara bir göndermedir. Dahası, artık varolmayan bir ülkeye, uzama göndermedir. Bu anlamda DDR müziği, geçmiş zamanın ve bir uzamın yeniden düşlenmesi, eskinin müziğindeki, kültüründeki ve yaşam biçimindeki devrimci öğelerin yeniden ele alınması çabasıdır. Elbette burada kastedilen nostalji değildir. Tam tersine, müziğin (sanatın) bugüne dönük dönüştürücü bir işlevi olmalıdır, bu ise ancak belli bir tarihsel kavrayış içerisinde mümkündür. Dolayısıyla DDR, müziğinde, geçmiş deneyimleri yeniden kavrama ve içselleştirme yoluyla bugünü dönüştürmeyi tasarlar.


Bilindiği gibi DDR üyeleri, Dinar Bandosu üyeleriyle 2006 yılında Frekans adında bir myspace inisiyatifi oluşturarak diğer yeraltı gruplarıyla daha yakın işbirliği yapmaya başladılar. O dönemde Peyote'de çalmakta olan diğer gruplarla yakınlaştılar. Ortak konserler, dayanışma ve paylaşımın yanında pek çok grup bu sayede yeni demolar kaydetti. Demoları hazır olanlarsa bundan daha fazla kişiyi haberdar etti. Bunun yanında Türk rock müziğiyle yakından ilgilenen bazı kişiler bu oluşumu fark etmekte gecikmediler. Radyo Eksen, Hakan Tamar, Murat Beşer çok özel katkılarını sundular. Ayrıca yaklaşık 6 aylık bir süreçte Frekans gruplarından bazılarının yer aldığı bir toplama albüm hazırlandı. DDR'nin "Meinhof" isimli parçasıyla katıldığı bu toplama; "Türkiye'den Alternatif Rock Vol.1", Doublemoon'un sub-label'ı Voltaj tarafından Ekim 2007'de yayımlandı. Geçtiğimiz aylarda Dinar Bandosu ve bu ay da Ayyuka albümlerini çıkardılar. DDR ise elindeki kayıtları son haline getirmekle meşgul. Hiç şüphe yok ki önümüzdeki dönemde onlara Kafabindünya, Mai, Kim ki o, Rumblefish, Sakin, Ars Longa, Grangulez ve diğerleri de katılacaktır. DDR şu sıralar konserlerine Peyote ve Gaia'da devam ediyor...
Grup üyeleri:
Cihan (bas, vokal),
Can (gitar, vokal),
Bora (klavye, trompet),
Deniz (davul).
diğer gruplar: www.myspace.com/frekans


DDR - Silgiler

DDR - Sputnik

0 Kişi Yaladı :

Yorum Gönder

.

.

Öpücük